Ruotsin Kåbdalisissa kisattiin 20.11. kovatasoiset Fis-pujottelut, missä oli yhteensä 330 laskijaa 30:sta eri maasta. Erityisesti miesten kisaan oli saatu huikea kattaus maailmanluokan laskijoita, kun paikalla oli kahdeksan alle 10 Fis-pisteen laskijaa, kuten rankinglistan ykköslaskija Ranskan Noel Clement ja Saksan Linus Strasser. Myös olosuhteet olivat huippuluokkaa, kun rinne oli jäädytetty ja kisat saatiin vedettyä aurinkoisessa pikkupakkasessa.

Kovinta vauhtia päivän kisassa piti kuitenkin Iso-Britannian Dave Ryding, joka voitti lähes sekunnin erolla Ranskan Victor Muffat-Jeandetin ja Norjan Christian Soevikin. Tahkon viidestä miesten sarjan laskijasta parasta vauhtia piti Salomo Sirviö, joka oli 35:s. ja Erik Saravuo oli vastaavasti sijalla 41.

Miesten voittaja Dave Ryding

Naisen sarjan kaksoisvoitto meni Ruotsin laskijoille, kun Hedda Martelleur ja Melanie Dahlberg nappasivat kärkipaikat. Kolmanneksi sijoittui Norjan Bianca Westhoff.

Tulokset: https://www.fis-ski.com/DB/general/event-details.html?sectorcode=AL&eventid=49843&seasoncode=2022

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *