Salomo Sirviö vauhdissa Kiirunassa

Kiirunassa laskettiin 23.-24.11. kaksi FIS-pujottelua, missä saatiin Tahkon laskijoille kaksi sijoitusta podiumille, kun Salomo Sirviö teki tasaista työtä ja oli molempien päivien kisassa kolmas. Ruotsin William Jonsson vei nimiinsä molemmat kisat ja ensimmäisen kisan kakkosena oli Latvian Miks Zvejnieks. Toisen kisan kakkoseksi laski Norjan Sindre Myklebust. Ensimmäisessä kisassa Salomo jäi kärjestä sekunnin ja toisen päivän kisassa eroa kärkeen tuli 58 sekunnin sadasosaa. Nuori Erik Saravuo täydensi menestystä ollen 16:s ja 20:s.

Naisten sarjassa saatiin myös kaksoisvoittaja, kun Saksan Nina Wiesmuller oli nopein molempina päivinä. Parhaana suomalaisena oli Silja Koskinen sijoilla 17 ja 10.

Tulokset: FIS Alpine Skiing – Kiruna (SWE) – Event Details (fis-ski.com)

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *