Kotimaan FIS-kilpailut jatkuivat Pyhällä

Kotimaan Fis-kisakierros jatkui 9.-12.12. Pyhätunturilla, missä laskettiin kaksi Fis-suurpujottelua ja kaksi Fis-pujottelua. Tahkon alppikoulun vanhemmat laskijat kisasivat samaan aikaan Ruotsissa, joten alppikoulun nuorempi vastasi vauhdista kotimaan rinteillä. Kahdessa ensimmäisessä startissa oli lajina suurpujottelu ja naisten sarjassa voitot menivät Veera Alaniskalle. Ensimmäisessä Fis-kisassaan Tahkon alppikoululaisista nuori Aada Kanto oli hienosti viidentenä. Miesten sarjassa molemmissa starteissa ykköseksi laski Jesperi Kemppainen. Tahkon laskijoista Oskar Gustafsson ja Eetu Tuononen olivat myös vauhdissa ollen ensimmäisen kisan kakkonen ja kolmonen. Toisessa kisassa Eetu Tuononen oli viidentenä.

Viikonloppuna 11.-12-12. laskettiin vielä kaksi Fis-pujottelua ja naisten sarjan molemmat voitot meni Norjan Adriane Steinsvikille. Aada Kanto nappasi ensimmäisessä kisassa podium sijoituksen ollen kisan kolmas. Toisessa kisassa Aada oli jälleen hyvässä vauhdissa sijoittuen kuudenneksi. Miesten ensimmäisessä kisassa ykköseksi laski jälleen Jesperi Kemppainen ja Tahkon laskijoista parhaana oli viidenneksi sijoittunut Eetu Tuononen. Toisen kisan ykkönen oli Norjan Oddbjörn Hjellback ja Tahkon pojista parhaana oli Mikael Musikka, joka ensimmäisen kierroksen jälkeen oli kärkipaikalla ja lopputuloksissa viides.

Tulokset: FIS Alpine Skiing – Pyhatunturi (FIN) – Event Details (fis-ski.com)

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *