Salomo Sirviö parhaana Klövsjössä

Tahkon alppikoulun kokeneempi kaarti jatkoi Fis-kiertuetta Ruotsin Klövsjössä, missä laskettiin 11.-12.12. kaksi Fis-suurpujottelua. 11.12. lasketussa ensimmäisessä kisassa voittoon laski Ruotsin David Törnqvist. Salomo Sirviö oli ensimmäisen kierroksen jälkeen kärkivauhdissa kolmantena, mutta toisen laskun pienet virheet pudottivat hänet lopputuloksissa kuudenneksi 1,44 sekuntia päivän voittajalle jääneenä. Naisten kisan ykkönen oli Ruotsin Cornelia Öhlund ja parhaana suomalaisena oli Silja Koskinen seitsemäntenä 1,45 sekuntia kärjelle jääneenä.

Sunnuntaina 12.12. lasketun miesten kisan vei nimiinsä Ruotsin Johan Silfält ja Tahkon laskijoista parhaana oli jälleen Salomo Sirviö, joka sijoittui kahdeksanneksi 1,2 sekuntia kärjelle jääneenä. Naisten kisan nopein oli lauantain tapaan Cornelia Öhlund ja Silja Koskinen oli tällä kertaa sijalla 10.

Tulokset: FIS Alpine Skiing – Kloevsjoe (SWE) – Event Details (fis-ski.com)

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *