Erik Saravuo kahdesti podiumille Sundsvallissa

Sundsvallissa laskettiin 8.-9.1. kaksi Fis-pujottelua, jotka olivat samalla Ruotsin Alpine Elite Tourin osakilpailuja. Suomalaislaskijat nappasivat miesten sarjan ykköstilat molempina päivinä, kun Eduard Hallberg voitti lauantain kilpailun ja Erik Saravuo sijoittui myös hienosti kolmanneksi. Ruotsin Lukas Kalberg sijoittui päivän kisassa toiseksi.

Sunnuntaina 9.1. lasketussa toisessa kisassa Erik Saravuo lisäsi edellispäivästä vauhtia ja voitti tiukan kamppailun ruotsalaislaskijoita vastaan ja teki samalla kauden parhaat Fis-pisteensä 32,65. Toiseksi sijoittui Gustav Lindqvist 9 sekunnin sadasosaa Erikille jääneenä. Edellispäivän kakkonen Lukas Kalberg ja Norjan Fredrik Möller sijoittuivat jaetulle kolmannelle sijalle 2 sadasosaa Lindqvistin perässä.

Naisten sarjassa voitot menivät molempina päivinä Norjan Bianca Bakke Westhofille. Silja Koskinen oli parhaillaan sunnuntain kisan 12:s.

Tulokset: FIS Alpine Skiing – Sundsvall (SWE) – Event Details (fis-ski.com)

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *