Valmennuksen uutisia

Tahkon alppikoulu jatkaa kokeneella valmentajakaartilla

Tahkon alppikoulu lähtee seuraavaan kauteen kokeneiden valmentajien johdolla. Päävalmentajana aloittaa Ossi Pirinen, joka on ollut Tahkon alppikoulun valmentajana yhteensä seitsemän vuoden ajan. Paluun Tahkon alppikoulun valmentajaksi tekee yhdysvaltalainen Kevin Eccles, joka on toiminut Tahkon valmentajana aiemmin kausilla 2012-2014. Kausivalmentajana toiminut Mika Marila jatkaa seuraavan talven valmennusringissä, joka on hänelle tuttu aiemmilta valmentajakausilta toimittuaan useita vuosia Tahkolla Nuorten olympiavalmentajana. Valmennusringissä jatkaa myös Joel Palosaari, joka on entisiä Tahkon alppikoulun kasvatteja. Lisäksi nuorten Talent –ryhmän vastuuvalmentajana aloittaa Tuomas Huttunen.

Alppikoululaisten kilpailukausi jatkuu tällä viikolla Suomulla ja kuukauden lopulla Narvikissa laskettavilla Fis-kisoilla. Talven SM-kisoissa Tahkon alppikoulun laskijat saavuttivat yhteensä 37 SM-tason mitalia.

Lisätietoja:

Veli-Matti Kuusela, e-mail: veli-matti.kuusela@tahko.com,

puh: +358 45 7838 8608

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *